Wydarzenia

Debata „Bezpieczny Senior”

Data publikacji 30.06.2025

Policjanci oraz mieszkańcy gminy Jawornik Polski wzięli udział w debacie społecznej poświęconej „Bezpieczeństwu seniorów”. Debata odbyła w Urzędzie Miasta i Gminy Jawornik Polski. Spotkane poświęcone było najważniejszym kwestiom dotyczącym bezpieczeństwa i zdrowia seniorów.

W Sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Jawornik Polski w czwartek odbyła się debata społeczna, której tematem było „Bezpieczeństwo seniorów”. Debata zorganizowana był pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Jawornik Polski oraz Komendanta Powiatowego Policji w Przeworsku. W spotkaniu  wzięli udział seniorzy z terenu Miasta i Gminy Jawornik Polski.  

Rozpoczął ją Burmistrz Miasta i Gminy Jawornik Polski Łukasz Kawaliło dziękując przybyłym gościom za zainteresowanie i obecność na spotkaniu. Komendant Komisariatu Policji w Kańczudze nadkom. Mirosław Statek przybliżył ideę debaty, jako formy poznania oczekiwań społecznych oraz pokreślił konieczność zdecydowanego reagowania na nawet najdrobniejsze przypadki łamania prawa.

Jako pierwsza głos zabrała Katarzyna Kowal Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie przedstawiła różne formy przemocy i nadużyć, na jakie narażone są osoby starsze. Omówiła źródła zachowań przemocowych wobec osób starszych (m.in. są to: sytuacja materialna, warunki życia, sprawy majątkowe, problemy alkoholowe w rodzinie, cechy osobowościowe) oraz miejsca, w których te zjawiska najczęściej występują m.in. dom rodzinny, instytucje publiczne.

Pracownik Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Przeworsku Justyna Kałamarz omówiła bezpieczeństwo zdrowotnego seniorów oraz ryzykowane zachowania wśród młodzieży.

W dalszej części debaty głos zabrał podkom. Mariusz Czyrny przedstawił najczęściej spotykane metody działania oszustów wykorzystujących najnowsze technologie komputerowe i telekomunikacyjne m.in. spoofing telefoniczny, oszustwa na portalach sprzedażowych, oszustwa "na wnuczka", "na policjanta" czy "pracownika instytucji". Przekazano również informacje o tym, jak należy reagować podczas takich sytuacji, jakich narzędzi używać, by się ustrzec przed tego rodzaju przestępstwami.

Na zakończenie podkom. Agnieszka Kiełbowicz poruszyła zagadnienia dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym, noszenia odblasków po zmierzchu, omówiła rolę dzielnicowego oraz narzędzia pomocnicze służące do kontaktu społeczeństwa z dzielnicowym – Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikację Moja Komenda, dzięki której łatwo i sprawnie można wyszukać najbliższą jednostkę Policji i połączyć się z właściwym dzielnicowym.

Podsumowując debatę, policjanci podziękowali wszystkim seniorom za przybycie, aktywny udział i cenne uwagi. Podkreślili znaczenie bezpośredniej rozmowy i wymiany poglądów na temat  bezpieczeństwa osób starszych, dodając, że dzięki takim spotkaniom mogą lepiej wsłuchać się w głos i potrzeby starszego pokolenia, po to by zwiększyć seniorom poczucie bezpieczeństwa. Zapewnili, że zgłoszone uwagi i wnioski ukierunkują ich policyjne działania profilaktyczne na przyszłość.

  • Mieszkańcy na debecie poświęconej seniorom
  • Mieszkańcy na debecie poświęconej seniorom
  • Mieszkańcy na debecie poświęconej seniorom
  • Mieszkańcy na debecie poświęconej seniorom
  • Mieszkańcy na debecie poświęconej seniorom
  • Mieszkańcy na debecie poświęconej seniorom
Powrót na górę strony